cover125

Lees Luister online

Volg Luister!

 

Advertentie
Advertentie
Advertentie
Advertentie
Advertentie
Advertentie
Advertentie

Inloggen



stelling

Ik bezoek dit jaar het Storioni Festival.
 
  • fluitkoning

Deze uitgave in Luister:

- Ralph Rousseau op zoek naar de stilte
- Componist van de maand: Michel van der Aa
- De fluitkoning; Emmanuel Pahud
- Het Philharmonic op hun tour door Europa

300e verjaardag Giovanni Battista Pergolesi  E-mail

Dit jaar is het 300 jaar geleden, dat de Italiaanse componist Giovanni Battisti Pergolesi (1710 – 1736) het levenslicht zag. Zangers en musici van La Cappella della Pietà de’ Turchini zullen ter gelegenheid van Pergolesi’s driehonderdste verjaardag o.a. het Stabat Mater, een van Pergolesi’s bekendste werken, begin april 2010 uitvoeren in Tilburg, Utrecht en Eindhoven.

Kort voor zijn overlijden (17 maart 1736) voltooide Pergolesi in zijn woonplaats Napels zijn compositie van het Stabat Mater, dat enthousiast ontvangen werd door zijn tijdgenoten. Tot op de dag vandaag wordt dit ook bij ons bekende en populaire werk wereldwijd in vooraanstaande concertzalen uitgevoerd.

De in zestiende en zeventiende eeuwse Napolitaanse muziek gespecialiseerde musici van La Cappella della Pietà de’ Turchini voeren onder leiding van Antonio Florio met medewerking van Maria Grazia Schiavo (sopraan) en Romina Basso (mezzosopraan) Pergolesi’s Stabat Mater uit: 2 april in de Concertzaal (Theaters Tilburg), 3 april in Vredenburg (Utrecht) en 4 april in Muziekcentrum Frits Philips (Eindhoven). Daarmee staan zij stil bij de driehonderdste verjaardag van de Napolitaanse componist.

Naast het Stabat Mater van Pergolesi voeren de musici nog de volgende werken uit: Provenzale: Pange Lingua en Fiorenza: Sonata.

Antonio Florio richtte zijn ensemble La Cappella de’ Turchini op in 1987; genoemd naar een van de Napolitaanse conservatoria uit het Napels van de 18e eeuw. Zangers en musici, die zich nauw verbonden voelen met hun woonplaats, hebben zich gespecialiseerd in de zestiende en zeventiende eeuwse muziek van hun stad Napels. La Cappella de’ Turchini maakt deel uit van het Centro di Musica Antica Pietà de' Turchini dat zich richt op de culturele geschiedenis van Napels tijdens de Barokperiode.

Alvorens Antonio Florio overging tot het uitvoeren van Pergolesi’s Stabat Mater, heeft hij vele bronnen bestudeerd, om aan de hand van gedegen onderzoek dichter bij Pergolesi te komen en daarmee bij diens Stabat Mater.

In januari 2005 hebben de musici van La Cappella de’ Turchini onder leiding van Antonio Florio met medewerking van Maria Grazia Schiavo (sopraan) en Stéphanie d’Oustrac (mezzosopraan) in de La Chiesa di Santa Caterina da Siena di Napoli het Stabat Mater van Pergolesi, het Salve Regina van Nicola Porpora en het Salve Regina Giovanni Battista Pergolesi opgenomen. Deze opname is in hetzelfde jaar uitgebracht op cd bij het Franse label Eloquentia (distributie harmonia mundi).

Bron: harmonia mundi