Bach: Een zeldzaam heldere registratie

C,Ph.E. BACH
(7 CPE Bach)
Empfindungen – sonates voor viool en klavecimbel
Ryo Terakado (viool), Fabio Bonizzoni (klavecimbel)
Challenge Classics CC 72971 • 1u14’
WAARDERING 10

Een bijzondere compositie, de Fantasia (Wq80) van Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788), die hier de opening is van een bijzonder programma met sonates voor viool en klavecimbel. De tweede zoon van Johann Sebastian voelde zijn einde naderen en wilde dat gevoel uitdrukken in muziek. Hij voegde een vioolpartij toe aan een eerder werk om daarvan de dramatische werking te vergroten: ‘Sehr traurig und ganz langsam’, waarbij de viool vooral de taak heeft de melancholie in de klavierpartij te versterken. Heel effectief. Die wisselwerking tussen de beide partijen is ook aan de orde in de drie sonates die volgen. Het klavecimbel heeft niet de begeleidende rol, maar de stemmen zijn volstrekt gelijkwaardig, in harmonisch en melodisch opzicht.

Dat het slotdeel van de derde sonate (allegretto siciliano) een soort feestelijke dans is, is een opvallende tegenhanger van de dramatische opening. Violiste Ryo Terakado (spelend op een Giovanni Grancino uit 1691) en klavecinist Fabio Bonizzoni (spelend op een Willem Kroesbergen) zijn aan elkaar gewaagd in deze mooie zeldzaam heldere registratie.

RENÉ DE COCQ

Dit is een van de tienen uit Luister 789. Wilt u meer recensies lezen? Sluit dan hier een abonnement af en krijg automatisch toegang tot honderden andere recensies én voorgaande edities van Luister.

 

 

5/5 - (3 stemmen)
Facebook
Twitter

Laatste artikelen